Jsou Palestinci nejvzdělanějším národem na světě? Nesmysl

Izraelsko-palestinská otázka rozděluje společnost. 19. října se problematice věnoval i pořad Máte slovo. V něm vystoupili jak příznivci Izraele, tak Palestiny. A právě v rámci diskuze zazněl i jeden výrok o vzdělání Palestinců. „Přestože se tam nesmí dostat školní pomůcky, palestinský národ je podle UNESCA nejvzdělanější národ na světě,“ tvrdila minulý týden v diskusním pořadu České televize Máte slovo Hanan Hammadová, představená jako terapeutka, Čechopalestinka a představitelka sdružení Přátelé Palestiny.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: „Nejkompletnější data má UNESCO z roku 2022. A co se v nich tedy dočteme? 86 % palestinských dětí dokončí základní školu. 62 % palestinských dětí dokončí střední školu. cca 37,3 % studentů dokončí terciární vzdělávání. Bohužel není možné přesně určit, jakou pozici palestinští studenti zastávali v pomyslném žebříčku úspěšnosti v jednotlivých segmentech kvůli chybějícím datům některých zemí ve statistikách UNESCO. Například v roce 2021 zaujímala Palestina v žebříčcích vzdělání UNESCO pro studenty s dokončenou ZŠ – 29. místo.

Palestinci si v rámci vzdělávání dávají určitě záležet. Docházka pro základní vzdělání je u nich vysoká a obdivuhodná vzhledem k tomu, v jakých podmínkách jsou mladí lidé nuceni studovat. Ta ovšem klesá po přechodu na střední školu. Je jasné, že na vině je i jejich socio-ekonomická situace, není proto překvapením, že nejdále se dostávají studenti ze střední a vyšší vrstvy. Nicméně z faktického hlediska Palestinci nejsou nejvzdělanějším národem na světě. Pokud připustíme tvrzení palestinského statistického úřadu jako relevantní (ze kterého přebírá data i UNESCO), pak jistě patří k nejgramotnějším ve skupině 15 a více let (uvádí se až 97,8 %), což pro rok 2023 řadí Palestinu na 85. příčku světového žebříčku a na 1. místo mezi zeměmi Západní Asie a Severní Afriky,“ píše projekt Bezdezinfa.

Palestinci jsou proto poměrně vzdělaní v ohledu na tamní podmínky. Nikoliv v celosvětovém měřítku. „Navzdory chmurnému ekonomickému obrazu je úroveň vzdělání poměrně vysoká. Víc než 95 % dětí v Gaze ve věku mezi 6 a 12 lety chodí do školy. Většina palestinské mládeže také absolvuje střední školu a dokonce žen jen na Islámské univerzity v Gaze je 57 procent z celkového počtu studentů. Mladí Palestinci ale těžko hledají uplatnění, mladí ve věku 19 až 29 let jsou až ze 70 procent nezaměstnaní,“ píše Český rozhlas s odvoláním na odbornici na palestinské dějiny z americké Arizonské univerzity Mahu Nassarovou.

redakce
redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper:
Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/